Powiew jamajskiego powietrza, czyli reggae

Ciepły, słoneczny dzień, pod stopami gorący piasek, w tle szumiące fale, a w radio w nadmorskim barze dźwięki reggae – któż by w takich okolicznościach się nie zrelaksował?

Muzyka reggae powstała pod koniec lat 60. XX wieku w stolicy Jamajki, Kingston. Jeżeli ktoś rzuci nam hasło Jamajka to pierwszym skojarzeniem będzie Bob Marley i… reggae. To dzięki twórczości tego artysty muzyka ta zyskała popularność na całym świecie, chociaż nie był on jedynym prekursorem tego gatunku muzycznego. Styl ten ukształtował się z innych gatunków (m.in. ska, rocksteady), stworzył swój unikalny schemat rytmiczny i dzięki temu stał się tak popularny. Był szczególnie uwielbiany w środowisku ruchu Rastafari, czyli kręgu religijnym również powstałym na wyspie Jamajka. W dzisiejszych czasach jest wielu naśladowców Boba Marleya. Daleko nie musimy szukać, kilka lat temu w jednym z rozrywkowych programów muzycznych furorę zrobił początkujący piosenkarz Kamil Bednarek, dziś jest jednym z najsłynniejszych polskich artystów, którzy tworzą muzykę reggae, dancehall. Jego przeboje nucą tysiące Polaków i nie tylko, gra go wiele stacji radiowych i telewizyjnych. Jest po prostu uwielbiany nie tylko przez zwolenników tego rodzaju muzyki, można stwierdzić, ze dzięki niemu Polacy pokochali ten gatunek.

Które miejsce warto odwiedzić na Jamajce?

W ślad za reggae poszły inne gatunki pokrewne dla których reggae stanowi bazę, te zaś dodały coś od siebie i powstały nowe, równie uwielbiane przez ludzi na całym świecie style np. dancehall, reggaeton.
Wróćmy do naszego obrazu ciepłego dnia, gdzie relaksujemy się przy słodkich dźwiękach reggae. Nie musimy wcale podążać na Jamajkę, by poczuć taką swobodę. Teraz możemy taki dzień przeżyć nawet w naszym przydomowym ogrodzie leżąc na wygodnym leżaczku, a w słuchawkach słyszeć dźwięczny głos Boba Marleya albo naszych rodzimych gwiazd.

1 thoughts on “Powiew jamajskiego powietrza, czyli reggae

  1. za polskim akurat średnio przepadam, ale tak ogólnie to fajnie się wyluzować ; – ))

Comments are closed.