Co powoduje wypaczanie się płyt winylowych?

Winyl jest zasadniczo rodzajem tworzywa sztucznego. W związku z tym jest dość elastyczny i właśnie to powoduje wypaczanie się płyt. Pod wpływem ciepła te cienkie kawałki plastiku bardzo łatwo się topią, powodując, że płyta traci swój pierwotny płaski kształt.

Aby temu zapobiec, należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nigdy nie należy przechowywać płyt jedna na drugiej. Spowoduje to nacisk na płytę winylową, a dolne płyty będą poddawane ogromnemu naciskowi, co spowoduje ich wypaczenie lub, co gorsza, pęknięcie. Aby temu zapobiec, należy zawsze przechowywać je w pozycji pionowej, tak jakby były to książki w bibliotece. W ten sposób zminimalizujemy nacisk, jaki wywierają na siebie płyty.

Po drugie, należy robić wszystko, co możliwe, aby uniknąć nagrzewania się płyt. Oznacza to również, że nie należy wystawiać płyt na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie, jeśli są wystawiane na nie codziennie. O takiej sytuacji poinformował jeden z czytelników https://www.infojelenia.pl, którego płyty winylowe zostały wypaczone przez słońce. Należy je przechowywać w temperaturze pokojowej w cieniu, aby zachować ich jakość dźwięku i wygląd w nienaruszonym stanie.

Jak rozpoznać, że płyta jest wypaczona?

Płyta winylowa powinna być prosta jak strzała. Ponieważ wypaczenia nie są zwykle wielkie, może być problem z ich zauważeniem. Najłatwiejszym sposobem jest włożenie płyty do gramofonu i puszczenie jej w ruch obrotowy. Jeśli jest wypaczenie, na pewno będzie można je zauważyć, patrząc na bok płyty podczas obracania. W pewnym momencie linia płyty będzie się podnosić lub opadać, w zależności od tego, gdzie znajduje się wypaczenie.

Ile razy można odtwarzać płytę?

Odpowiedź na to pytanie zależy od sposobu przechowywania płyt, sprzętu, na którym są odtwarzane, a także od tego, jak długo są odtwarzane.

Jeśli płyty są odpowiednio przechowywane i używany jest sprzęt wysokiej jakości, można odtwarzać jedną płytę setki razy, co oznacza, że prawdopodobnie będzie można ją odtwarzać przez dziesiątki lat. Trzymaj je z dala od brudu, kurzu i źródeł ciepła, a unikniesz poważnych problemów, takich jak nieodwracalne uszkodzenie.

Podsumowanie

Najlepszym sposobem zapobiegania wypaczaniu się płyt winylowych jest przechowywanie ich w pozycji pionowej, w temperaturze pokojowej, w zacienionym miejscu. Aby zapewnić wysoką jakość płyt, zaleca się używanie wysokiej jakości sprzętu do ich odtwarzania.

Wypaczenia zwykle nie są duże, a najłatwiej je zauważyć, kładąc płytę na gramofonie i pozwalając jej się obracać. W przypadku wypaczenia będzie ono z pewnością zauważalne, gdy spojrzy się na bok obracającej się płyty. Jeśli zastosujesz metody opisane w tym artykule, nie będziesz miał z tym problemu.