Bob Marley – 7 ciekawostek na temat króla reggae

1. Jako dziecko, miał dar do robienia trafnych przepowiedni.

W dzieciństwie Bob Marley zwykł czytać ludzkie dłonie i przez większość czasu potrafił nawet trafić w swoje przewidywania. Przestał jednak to robić w wieku siedmiu lat.

2. Był ofiarą rasizmu.

Mama artysty , Cedella Booker, była Afroamerykanką, a jego ojciec, kapitan marynarki Norval Marley, był pochodzenia angielskiego. W dzieciństwie i latach młodzieńczych, Bob był wyśmiewany i wyszydzany przez ciemnoskórych Jamajczyków.

3. Był fanem sportu.

Marley był nie tylko utalentowanym muzykiem, ale również wykazał zainteresowanie profesjonalnym futbolem i pingpongiem. Wyznał raz: „Kocham piłkę nożną. Wolność! Piłka nożna to wolność!”.

4. Zainspirował go Ray Charles

Sam wokalista ujawnił, że na jego piosenki wpływ mieli tacy muzycy jak Ray Charles, Curtis Mayfield i Brook Benton, a także bardzo popularna na Jamajce w latach 50. grupa rhythm&blues i doo wop The Drifters.

5. Król reggae został pochowany ze swoją gitarą.

Wykonawca, który zmarł na raka 11 maja 1981 roku, został pochowany w mauzoleum w Nine Miles, w swoim rodzinnym kraju, wraz z gitarą Gibson Les Paul, Biblią, piłką do nogi i kwiatem marihuany.

6. Potrafił grać na kilku instrumentach.

Oprócz gitary, słynny wokalista wiedział też jak grać na saksofonie, fortepianie, harmonijce, a nawet perkusji.

7. Miał co najmniej 13 dzieci.

Marley miał czworo dzieci z żoną Ritą Anderson – Sharon, Cedella, David i Stephen. Przyznał się prawnie także do dziewięciorga dzieci z innymi kobietami. Choć jego żona poinformowała, że Bob miał prawdopodobnie jeszcze kilkanaście kolejnych dzieci.Warto zauważyć, że prawie wszyscy jego potomkowie odziedziczyli talent swojego słynnego ojca i zostali piosenkarzami reggae.